A A A

.Too - system COPIC

O systemie COPIC

Przeglądając polskie strony o projektowaniu, nowoczesnych technikach twórczych, czy o komiksie można odnieść wrażenie, że znaczne grono społeczności projektantów w naszym kraju jest dość mocno zainteresowane tematyką japońskiego systemu markerów COPIC. Systemu, bez którego w bardziej rozwiniętych krajach świata nie można wyobrazić sobie pracy samochodowych biur projektowych, pracowni architektonicznych, projektowania tzw. interior i exterior space, projektanta ubioru, czy też codziennej pracy wielu rysowników komiksów i storyboardów. Rosnące zainteresowanie medium COPIC-a zapewne jest odpowiedzią na wszędobylskie, "siłowe" stosowanie komputerów do zadań wymagających więcej finezji niż może dać bezduszny program. Licznym osobom, które do tej pory miały szczątkowy kontakt z produktem firmy .Too przychodzimy z pomocą przedstawiając garść informacji niezbędnych do oszacowania przydatności COPIC-ów w życiu codziennym prawdziwego projektanta.

W chwili obecnej COPIC to potężne narzędzie oferujące zróżnicowane możliwości dostosowane do indywidualnych potrzeb projektanta i co ważniejsze kierujące się również zasobnością portfela klienta. System obejmuje cztery główne grupy produktów: markery i akcesoria COPIC CLASSIC, COPIC SKETCH, COPIC CIAO oraz produkty z kategorii COPIC WIDE.

Dlaczego mówimy o "systemie"?

Odpowiedź jest prosta. Opracowując swój produkt firma .Too postawiła sobie dwa główne cele: trwałość i wszechstronność. W praktyce oznacza to, że kupując markery z logo COPIC otrzymujemy produkt, którym będziemy posługiwali się latami, a nie jak to ma miejsce w przypadku większości "pisakowej chińszczyzny" - rzecz jednorazowego użytku, bez gwarancji, że za chwilę się nie popsuje. COPIC zapewnia użyteczność na długie lata. Chyba, że użytkownik w napadzie niekontrolowanego odruchu twórczego zniszczy marker fizycznie :) W innym wypadku mamy do czynienia z produktem wielokrotnego napełniania, którego koszt utrzymania (przy zachowaniu stałej, wysokiej jakości) jest nieporównywalnie tańszy niż kupno kolejnej jednorazówki. Korzystając z COPIC-a mamy pewność, że kolor wychodzący spod końcówki jest zawsze taki sam; nie ma tu miejsca na odstępstwa tonalne. Nie znaczy to, że mamy do czynienia z brakiem możliwości tonizowania naszego rysunku. Z pomocą przychodzi tzw. blender - specjalne medium, które umożliwia uzyskiwanie dodatkowych półtonów. Możliwości tworzenia barw dodatkowych zapewnia transparentność tuszy. Można uzyskiwać efekty porównywalne z malowaniem akwarelami. Podobnie zresztą jak w akwarelach i innego rodzaju technikach malarskich wiele zależy od użytego pędzla - COPIC zapewnia w zależności od używanej grupy produktów, od 9 do 2 różnych, wymiennych końcówek (w tym końcówkę typu pędzel, znacznie zwiększającą walory kreatywności). W prosty sposób można łatwo i szybko zmieniać charakter kreski i plamy używanych na rysunku. Dodatkowe efekty związane ze sposobem pokrywania płaszczyzny zapewni nam seria COPIC WIDE. Jak sama nazwa wskazuje oferuje ona bardzo szerokie w stosunku do innych końcówki. Aby zapewnić maksymalny komfort pracy, do użycia mamy (w zależności od wybranego rodzaju markera) 214 (CLASSIC), 358 (SKETCH), 180 (CIAO) lub 35 (WIDE) kolorów ze specjalnie opracowanej palety kolorów. Gdybyśmy zaś nie mogli się zdecydować jakich kolorów chcemy używać w naszym projekcie, możemy sięgnąć po kolory zdefiniowane w specjalnych zestawach. Nazwy mówią same za siebie: Skin Tone Colours, Architecture Colours, Pastel Colours, Spring Colours i wiele innych. Jeśli i tego nam mało możemy sami w łatwy sposób przygotować interesujący nas kolor. Wystarczą tusze, pusta buteleczka "various ink" i pusty marker. Tusze są mieszalne, jak każde prawdziwe farby. Zakładanie większych płaszczyzn też nie stanowi dla użytkownika systemu problemu. Służą do tego odpowiednie gąbki zaopatrzone w stosowny uchwyt. Jeśli dodamy do tego możliwość stosowania bieli kryjącej uzupełniającej paletę kolorystyczną, czy też opracowanego z myślą o copic-u aerografu, otrzymamy wszechstronny system dbający o komfort i estetykę naszej pracy na każdym kroku.

Czemu to jest "drogie ale tanie"?

Rzeczą niebagatelną jest sprawa kosztów jakie niesie za sobą używanie narzędzi firmy .Too. Pozornie wydaje się, iż system nie należy do tanich rozwiązań. Jednakże po poniesieniu kosztów zakupu pierwszych copic-ów okazuje się, iż dokupowane do nich tusze 8-cio krotnie zmniejszają koszty użytkowania tego profesjonalnego narzędzia. Oznacza to ni mniej, ni więcej tylko to, że jedna butelka tuszu "various ink" starcza na 8 pełnych ładowań markera COPIC CLASSIC i 12 pełnych ładowań markera COPIC SKETCH. Szczególnie dobrze sprawdza się to cenowo w przypadku produktów z grupy COPIC CIAO, polecanych przez producenta do zastosowań "trafiających pod strzechy". 16-to krotne napełnianie copic-a CIAO to znaczna oszczędność pieniędzy i czasu przeznaczonego na poszukiwanie pisaka, który nagle, a niespodziewanie zakończył swój żywot. W tym wypadku COPIC może z powodzeniem zastąpić chociażby flamastry i farby kupowane dzieciom lub oddać nieocenione usługi w służbie "inkerów" kolorujących czarno białe plansze komiksów.

Omawiając zagadnienie markerów COPIC trudno się oprzeć stwierdzeniu, iż nie ma w tej chwili na świecie bardziej wyrafinowanego i profesjonalnego systemu markerów ułatwiających codzienne życie projektanta. Możliwości kreacji są w zasadzie nieograniczone, zaś bezdyskusyjność efektów mówi sama za siebie.